Menu

Kontingentsatser

Kontingentsatser - 2022/2023

Halvårlig indbetaling (betaling pr. sæson):

ÅRGANG BREDDE TALENT
Sandkasse               400,00 kr.  
U6-U7               750,00 kr.  
U8-U9               750,00 kr.  
U10-U12      1.000,00 kr.  
U13-U14            1.000,00 kr.            1.500,00 kr.
U15-U19            1.000,00 kr.            1.500,00 kr.
U20-U21            1.000,00 kr. (*)            1.500,00 kr.
Senior            1.000,00 kr. (*)            1.500,00 kr.
Oldgirls/-drenge               400,00 kr.  
Senior selvtræning               450,00 kr.   


OBS:

Kontingentsatserne er blevet opdateret jf. generalforsamlingsbeslutningen i marts 2022.

*) Studerende har mulighed for at søge studierabat på 100 kr. pr. halvår. Kontakt medlemsadministrator, medlem@fcskanderborg.dk, for nærmere info.

 

Kontingent opkræves 2 gange om året:
  1. Forårskontingentet dækker perioden 1. januar til 30. Juni. Det opkræves primo marts for U13 og ældre. Det opkræves primo april for U12 og yngre.
  2. Efterårskontingentet dækker perioden 1. juli til 31. December. Det opkræves primo september for alle årgange.

 

Man kan deltage gratis i træning de første tre gange, hvorefter det er påkrævet at indbetale kontingent.
 
Talentkontingent
Bestyrelsen kan indstille til generalforsamlingen - og generalforsamlingen har besluttet - at der skal betales et talentkontingent på udvalgte årgange. Talentkontingentet ligger over det normale kontingent.

Formålet med talentkontingentet er at dække nogle af de ekstra udgifter der er forbundet med talentarbejdet i FC Skanderborg, fx uddannelse og ansættelse af trænere, ekstra træningstilbud og -udstyr.

I indeværende sæson opkræves der talentkontingent af førsteholdstrupperne på flg. årgange: U13 Drenge, U14 Drenge, U15 Drenge, U17 Drenge og U19 Drenge samt Serie 1 Herrer.

 

Ændring af betalingskort

Har du brug for at tilknytte et andet/nyt betalingskort til din kontingentbetaling, kan det ændres på Mit DBU:
  1. Åbn Mit DBU
  2. Klik på Mine oplysninger
  3. Klik på Mine abonnementer
  4. Her kan kortet ændres.
  5. Klik på knappen Tilknyt andet kort
  6. Slut af med at klikke på knappen Tilslut abonnement
;
;
;
Kommende kampe
Februar 2023
3.
fredag
17.45
Jelling fS
-
Herrer
U16
U16 Drenge Liga 3 (2007) 11M - Vinterturnering • Pulje 19
Jelling Stadion (Kunstgræs)
FC Skanderborg
Jelling Stadion (Kunstgræs)
3.
fredag
18.00
FC Skanderborg (L3)
-
Kvinder
U14
U14 Piger Liga 2-3 (2009) 11M - Vinterturnering • Pulje 120
Normal Arena, 11-mands (kunst)
Normal Arena (11 mands)
Ry Fodbold
Normal Arena, 11-mands (kunst)
Normal Arena (11 mands)
4.
lørdag
09.00
Rask Mølle OIF (1)
-
Herrer
U11
U11 Drenge Kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 96
Jacobsen Plus - Kunst Arena 4
FC Skanderborg (1)
Jacobsen Plus - Kunst Arena 4
4.
lørdag
09.40
FC Skanderborg (1)
-
Herrer
U11
U11 Drenge Kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 96
Jacobsen Plus - Kunst Arena 4
Sejs Svejbæk IF (1)
Jacobsen Plus - Kunst Arena 4
4.
lørdag
10.00
FC Skanderborg (2)
-
Herrer
U12
U12 Drenge kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 45
Normal Arena, 11-mands (kunst)
Skødstrup SF (3)
Normal Arena, 11-mands (kunst)
4.
lørdag
10.00
FC Skanderborg
-
Herrer
U9
U9 Drenge A Kunstgræs (2014) 5M (4./5. feb) • Pulje 52
Ry Fodbold Kunstgræsbane
Give Fremad
Ry Fodbold Kunstgræsbane
4.
lørdag
10.00
FC Skanderborg
-
Herrer
U8
U8 Drenge A Kunstgræs (2015) 5M (4./5. feb) • Pulje 90
Herning Fremad's Kunstgræsbane 1
Mejdal-Halgård Fodbold
Herning Fremad's Kunstgræsbane 1
4.
lørdag
10.00
FC Skanderborg
-
Kvinder
U10
U10 Piger C Kunstgræs (2013) 5M (4./5. feb) • Pulje 122
Mårslet SuperBrugsen Arena (TMG Kunstgræs)
3B (kunst)
Solbjerg IF
Mårslet SuperBrugsen Arena (TMG Kunstgræs)
3B (kunst)
4.
lørdag
10.00
FC Skanderborg
-
Kvinder
U9
U9 Piger B Kunstgræs (2014) 5M (4./5. feb) • Pulje 127
Simon Kjær Park (kunstgræs)
Bane 10 - kunstbane
Lund IF (1)
Simon Kjær Park (kunstgræs)
Bane 10 - kunstbane
4.
lørdag
10.20
FC Skanderborg (1)
-
Herrer
U11
U11 Drenge Kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 96
Jacobsen Plus - Kunst Arena 4
Horsens fS (1)
Jacobsen Plus - Kunst Arena 4
4.
lørdag
10.30
Vinding SF
-
Herrer
U9
U9 Drenge A Kunstgræs (2014) 5M (4./5. feb) • Pulje 52
Ry Fodbold Kunstgræsbane
FC Skanderborg
Ry Fodbold Kunstgræsbane
4.
lørdag
10.30
Hørning IF
-
Herrer
U8
U8 Drenge A Kunstgræs (2015) 5M (4./5. feb) • Pulje 90
Herning Fremad's Kunstgræsbane 1
FC Skanderborg
Herning Fremad's Kunstgræsbane 1
4.
lørdag
10.30
Odder IGF
-
Kvinder
U10
U10 Piger C Kunstgræs (2013) 5M (4./5. feb) • Pulje 122
Mårslet SuperBrugsen Arena (TMG Kunstgræs)
3B (kunst)
FC Skanderborg
Mårslet SuperBrugsen Arena (TMG Kunstgræs)
3B (kunst)
4.
lørdag
10.30
Lund IF (2)
-
Kvinder
U9
U9 Piger B Kunstgræs (2014) 5M (4./5. feb) • Pulje 127
Simon Kjær Park (kunstgræs)
Bane 10 - kunstbane
FC Skanderborg
Simon Kjær Park (kunstgræs)
Bane 10 - kunstbane
4.
lørdag
10.40
Kolt/Hasselager IF
-
Herrer
U12
U12 Drenge kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 45
Normal Arena, 11-mands (kunst)
FC Skanderborg (2)
Normal Arena, 11-mands (kunst)
4.
lørdag
11.00
FC Skanderborg (1)
-
Herrer
U12
U12 Drenge kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 19
Jacobsen Plus - Kunst Arena 4
IF Lyseng (2)
Jacobsen Plus - Kunst Arena 4
4.
lørdag
11.00
FC Skanderborg
-
Herrer
U9
U9 Drenge A Kunstgræs (2014) 5M (4./5. feb) • Pulje 52
Ry Fodbold Kunstgræsbane
Ry Fodbold
Ry Fodbold Kunstgræsbane
4.
lørdag
11.00
FC Skanderborg
-
Herrer
U8
U8 Drenge A Kunstgræs (2015) 5M (4./5. feb) • Pulje 90
Herning Fremad's Kunstgræsbane 1
Herning Fremad
Herning Fremad's Kunstgræsbane 1
4.
lørdag
11.00
FC Skanderborg
-
Kvinder
U10
U10 Piger C Kunstgræs (2013) 5M (4./5. feb) • Pulje 122
Mårslet SuperBrugsen Arena (TMG Kunstgræs)
3B (kunst)
TMG
Mårslet SuperBrugsen Arena (TMG Kunstgræs)
3B (kunst)
4.
lørdag
11.00
FC Skanderborg
-
Kvinder
U9
U9 Piger B Kunstgræs (2014) 5M (4./5. feb) • Pulje 127
Simon Kjær Park (kunstgræs)
Bane 12 - kunstbane
Stensballe IK
Simon Kjær Park (kunstgræs)
Bane 12 - kunstbane
4.
lørdag
11.15
Stavtrup/Viby
-
Herrer
U14
U14 Drenge Liga 2 (2009) 11M - Vinterturnering • Pulje 55
AURA Park (Stavtrup) Kunstgræs
FC Skanderborg
AURA Park (Stavtrup) Kunstgræs
4.
lørdag
11.20
FC Skanderborg (2)
-
Herrer
U12
U12 Drenge kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 45
Normal Arena, 11-mands (kunst)
Ry Fodbold (2)
Normal Arena, 11-mands (kunst)
4.
lørdag
11.30
FC Skanderborg
-
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 1 (2010) 11M - Vinterturnering • Pulje 131
Normal Arena, 11-mands (kunst)
Normal Arena (11 mands)
Talent FC Academy
Normal Arena, 11-mands (kunst)
Normal Arena (11 mands)
4.
lørdag
11.30
FC Skanderborg
-
Herrer
U9
U9 Drenge C Kunstgræs (2014) 5M (4./5. feb) • Pulje 83
Ry Fodbold Kunstgræsbane
AIA/Tranbjerg
Ry Fodbold Kunstgræsbane
4.
lørdag
11.30
Ry Fodbold
-
Kvinder
U9
U9 Piger B Kunstgræs (2014) 5M (4./5. feb) • Pulje 127
Simon Kjær Park (kunstgræs)
Bane 12 - kunstbane
FC Skanderborg
Simon Kjær Park (kunstgræs)
Bane 12 - kunstbane
4.
lørdag
11.40
HOG Hinnerup (1)
-
Herrer
U12
U12 Drenge kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 19
Jacobsen Plus - Kunst Arena 4
FC Skanderborg (1)
Jacobsen Plus - Kunst Arena 4
4.
lørdag
12.00
FC Skanderborg
-
Kvinder
U11
U11 Piger kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 154
Hammerum Kunstgræsbane 2
Aabyhøj IF
Hammerum Kunstgræsbane 2
4.
lørdag
12.00
FC Skanderborg (3)
-
Herrer
U11
U11 Drenge Kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 141
Normal Arena, 11-mands (kunst)
Hammel GF (2)
Normal Arena, 11-mands (kunst)
4.
lørdag
12.00
BMI
-
Herrer
U9
U9 Drenge C Kunstgræs (2014) 5M (4./5. feb) • Pulje 83
Ry Fodbold Kunstgræsbane
FC Skanderborg
Ry Fodbold Kunstgræsbane
4.
lørdag
12.00
Hørning IF
-
Herrer
U8
U8 Drenge C Kunstgræs (2015) 5M (4./5. feb) • Pulje 111
Højbo Stadion Kunstgræsbane
FC Skanderborg
Højbo Stadion Kunstgræsbane
4.
lørdag
12.20
Horsens fS
-
Herrer
U12
U12 Drenge kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 19
Jacobsen Plus - Kunst Arena 4
FC Skanderborg (1)
Jacobsen Plus - Kunst Arena 4
4.
lørdag
12.30
FC Skanderborg
-
Herrer
U9
U9 Drenge C Kunstgræs (2014) 5M (4./5. feb) • Pulje 83
Ry Fodbold Kunstgræsbane
Solbjerg IF
Ry Fodbold Kunstgræsbane
4.
lørdag
12.30
FC Skanderborg
-
Herrer
U8
U8 Drenge C Kunstgræs (2015) 5M (4./5. feb) • Pulje 111
Højbo Stadion Kunstgræsbane
Egebjerg IF (2)
Højbo Stadion Kunstgræsbane
4.
lørdag
12.40
Rindum SU (1)
-
Kvinder
U11
U11 Piger kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 154
Hammerum Kunstgræsbane 2
FC Skanderborg
Hammerum Kunstgræsbane 2
4.
lørdag
12.40
VSK Aarhus (2)
-
Herrer
U11
U11 Drenge Kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 141
Normal Arena, 11-mands (kunst)
FC Skanderborg (3)
Normal Arena, 11-mands (kunst)
4.
lørdag
13.00
FC Skanderborg
-
Herrer
Senior
Herre Jyllandsserien / Træningskamp • Træningskamp
Normal Arena, 11-mands (kunst)
Normal Arena (11 mands)
Vatanspor
Normal Arena, 11-mands (kunst)
Normal Arena (11 mands)
4.
lørdag
13.00
Ikast FC
-
Herrer
U16
U16 Drenge Liga 1 (2007) 11M - Vinterturnering • Pulje 14
Ikast FC Stadion Allé - Kunstbane 1
Bane 1
FC Skanderborg
Ikast FC Stadion Allé - Kunstbane 1
Bane 1
4.
lørdag
13.00
Aabyhøj IF
-
Herrer
U8
U8 Drenge C Kunstgræs (2015) 5M (4./5. feb) • Pulje 111
Højbo Stadion Kunstgræsbane
FC Skanderborg
Højbo Stadion Kunstgræsbane
4.
lørdag
13.00
FC Skanderborg
-
Kvinder
U10
U10 Piger A Kunstgræs (2013) 5M (4./5. feb) • Pulje 114
Designa Kunstgræs 1
Kunst 2B - 5-mands
Solbjerg IF
Designa Kunstgræs 1
Kunst 2B - 5-mands
4.
lørdag
13.20
Mejdal-Halgård Fodbold
-
Kvinder
U11
U11 Piger kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 154
Hammerum Kunstgræsbane 2
FC Skanderborg
Hammerum Kunstgræsbane 2
4.
lørdag
13.20
Hørning IF (2)
-
Herrer
U11
U11 Drenge Kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 141
Normal Arena, 11-mands (kunst)
FC Skanderborg (3)
Normal Arena, 11-mands (kunst)
4.
lørdag
13.30
Erritsø GIF
-
Kvinder
U10
U10 Piger A Kunstgræs (2013) 5M (4./5. feb) • Pulje 114
Designa Kunstgræs 1
Kunst 2A - 5-mands
FC Skanderborg
Designa Kunstgræs 1
Kunst 2A - 5-mands
4.
lørdag
14.00
FC Skanderborg
-
Kvinder
U10
U10 Piger A Kunstgræs (2013) 5M (4./5. feb) • Pulje 114
Designa Kunstgræs 1
Kunst 2A - 5-mands
FC Horsens
Designa Kunstgræs 1
Kunst 2A - 5-mands
5.
søndag
09.00
Stensballe IK (2)
-
Herrer
U11
U11 Drenge Kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 106
Stensballe Kunstgræs Arena
FC Skanderborg (2)
Stensballe Kunstgræs Arena
5.
søndag
09.40
FC Skanderborg (2)
-
Herrer
U11
U11 Drenge Kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 106
Stensballe Kunstgræs Arena
Rask Mølle OIF (2)
Stensballe Kunstgræs Arena
5.
søndag
10.00
FC Skanderborg
-
Herrer
U9
U9 Drenge B Kunstgræs (2014) 5M (4./5. feb) • Pulje 67
Normal Arena, 8-mands (kunst)
Normal Arena (8 mands)
FC Horsens (2)
Normal Arena, 8-mands (kunst)
Normal Arena (8 mands)
5.
søndag
10.20
FC Skanderborg (2)
-
Herrer
U11
U11 Drenge Kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 106
Stensballe Kunstgræs Arena
Brædstrup IF
Stensballe Kunstgræs Arena
5.
søndag
10.30
Brædstrup IF
-
Herrer
U9
U9 Drenge B Kunstgræs (2014) 5M (4./5. feb) • Pulje 67
Normal Arena, 8-mands (kunst)
Normal Arena (8 mands)
FC Skanderborg
Normal Arena, 8-mands (kunst)
Normal Arena (8 mands)
5.
søndag
11.00
Stensballe IK (1)
-
Kvinder
U12
U12 Piger kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 66
Stensballe Kunstgræs Arena
FC Skanderborg (1)
Stensballe Kunstgræs Arena
5.
søndag
11.00
Odder IGF
-
Herrer
U9
U9 Drenge B Kunstgræs (2014) 5M (4./5. feb) • Pulje 67
Normal Arena, 8-mands (kunst)
Normal Arena (8 mands)
FC Skanderborg
Normal Arena, 8-mands (kunst)
Normal Arena (8 mands)
5.
søndag
11.00
FC Horsens (2)
-
Kvinder
U12
U12 Piger kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 83
Designa Kunstgræs 1
Kunst 2A - 8-mands
FC Skanderborg (2)
Designa Kunstgræs 1
Kunst 2A - 8-mands
5.
søndag
11.30
FC Skanderborg
-
Herrer
U8
U8 Drenge B Kunstgræs (2015) 5M (4./5. feb) • Pulje 103
Normal Arena, 8-mands (kunst)
Normal Arena (8 mands)
FC Horsens
Normal Arena, 8-mands (kunst)
Normal Arena (8 mands)
5.
søndag
11.40
FC Skanderborg (1)
-
Kvinder
U12
U12 Piger kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 66
Stensballe Kunstgræs Arena
Team Viborg (1)
Stensballe Kunstgræs Arena
5.
søndag
11.40
FC Skanderborg (2)
-
Kvinder
U12
U12 Piger kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 83
Designa Kunstgræs 1
SIF Assentoft
Designa Kunstgræs 1
5.
søndag
12.00
Vejle B
-
Herrer
U15
U15 Drenge Liga 2 (2008) 11M - Vinterturnering • Pulje 33
VB Parken Gammel Kunst 1
FC Skanderborg
VB Parken Gammel Kunst 1
5.
søndag
12.00
TMG
-
Herrer
U8
U8 Drenge B Kunstgræs (2015) 5M (4./5. feb) • Pulje 103
Normal Arena, 8-mands (kunst)
Normal Arena (8 mands)
FC Skanderborg
Normal Arena, 8-mands (kunst)
Normal Arena (8 mands)
5.
søndag
12.20
Seest B (1)
-
Kvinder
U12
U12 Piger kunstgræsturnering - 3. stævne • Pulje 66
Stensballe Kunstgræs Arena
FC Skanderborg (1)
Stensballe Kunstgræs Arena
5.
søndag
12.30
Bredballe IF
-
Herrer
U8
U8 Drenge B Kunstgræs (2015) 5M (4./5. feb) • Pulje 103
Normal Arena, 8-mands (kunst)
Normal Arena (8 mands)
FC Skanderborg
Normal Arena, 8-mands (kunst)
Normal Arena (8 mands)
5.
søndag
13.00
FC Skanderborg
-
Herrer
U19
U19 Drenge Liga 1 / Træningskamp • Træningskamp
Normal Arena, 11-mands (kunst)
Normal Arena (11 mands)
Hedensted IF
Normal Arena, 11-mands (kunst)
Normal Arena (11 mands)
5.
søndag
13.00
FC Skanderborg
-
Kvinder
U14
U14 Piger Liga 3 / Træningskamp • Træningskamp
Fælleden kunstgræsbane
Fælleden kunstgræsbane
Silkeborg IF Q
Fælleden kunstgræsbane
Fælleden kunstgræsbane
5.
søndag
13.00
Stavtrup IF
-
Kvinder
U13
U13 Piger Liga 2-3 (2010) 11M - Vinterturnering • Pulje 128
AURA Park (Stavtrup) Kunstgræs
FC Skanderborg
AURA Park (Stavtrup) Kunstgræs
5.
søndag
14.30
Brabrand IF
-
Herrer
U14
U14 Drenge C (09) 8M - Vinterturnering • Pulje 8
Brabrand IF's Idrætsanlæg
Kunstgræs Vest, mod petanque (8M eller 2x5M)
FC Skanderborg
Brabrand IF's Idrætsanlæg
Kunstgræs Vest, mod petanque (8M eller 2x5M)
5.
søndag
15.00
FC Skanderborg
-
Herrer
U14
U14 Drenge Liga 4 (2009) 11M - Vinterturnering • Pulje 68
Fælleden kunstgræsbane
Fælleden kunstgræsbane
Ry Fodbold
Fælleden kunstgræsbane
Fælleden kunstgræsbane